Yazarlar / Ali Yavuz HACIMUSTAFAOĞLU


MÜSPETİ İSTEMEK; TOPLUMUN HER BİREYİNDEN GÖRÜLMELİDİR

Merkez Bankasının yükselen döviz endeksine önlem almak için faiz artırımını tek çare görmesi; vahşi kapitalizmin yıkılmaya başladığının ibretlerindendir.

 

Gerçekçilikten uzak kavramları uygulayıp, ekonomiyi kontrol altına almaya çalışan Merkez Bankasının bu hamleleri, döviz-faiz endeksinin yükselmesini önlemeye yetmiyor.

 

Faiz, Döviz, Sermaye kavramlarının ciddi ve geçerli ekonomik modelde yeri olmadığı anlaşılmalıdır. Yerli üretimin ülke geneline yayılmasıyla, TL= Döviz eşitlemesini yapmak kaydıyla var gibi görünen sorunların gerçek dışı olduğu Örgünöz Ekonomisi ile anlaşılmıştır.

 

SORUNLAR; MİLLETİN KABULÜNDEN KAYNAKLANIYOR


Sorun; milletin zihin yapısından kaynaklanıyor. Gerçeğe inanmaktan korkan bir toplum var günümüzde. Gerçekten korkup,  gerçeğin ortaya çıkmasını dahi istemeyen çoğunluğa sahip bir toplumdan bahsediyoruz.


İstemiyor, çünkü mevcut sistemdeki sermaye, kar payı soygunlarından arta kalan ufaklardan pay aldığı ya da almak peşinde olduğu için...


Görünüşte bizden biri, sözlerindeki içeriklere bakınca dışı bizden; zihni yabancıya ait. Durum vahim!


Zihniyetin terse çalışması, menfi çıkarı toplumun ortak çıkarlarından önde tutmaktan başlar. Sorun buradan başlıyor işte!

 

Toplumu adına hareket etmeyen mutlaka başka bir topluluğa hizmet etmek zorundadır. Parayla ilgili konuşmaları dikkatle izliyoruz. Herkes kimliğini açık etmiş durumda… Kim kimin tarafında, sözlerin kaynağı nereden geliyor, süslü ambalajın içindeki GDO ürünü pazarlayan kim, pazarcı kim… sözlerden anlaşılıyor.

 

Türk lirası ile dövizin eşit olması gerektiğini söylediğinizde kim karşı çıkıyorsa işte odur. Türkiye’nin her daim açık Pazar olmasını destekleyen ifadeler, döviz karşısında yerli üretimin ve işçi ücretlerinin düşürülmesine inandığını söyleyenler…

 

Ve daha nice detaylar. Mesele, para oyunlarının kaynağını, kaynağın maşasını, sözünü, ifadesini tanımaktır. Gerçek olan tek mesele; “doğayı insana yararlı hale getirme düzeninin adına ekonomi denir” tanımını yapan Örgünöz Ekonomisi’ni anlamak, uygulamaktır.

Bunun dışında ne kadar kaynak, teori Vs. varsa sonucu menfidir,

 

PARA OYUNLARINDAN KURTULDUĞUMUZ GÜN; BAYRAM EDECEĞİZ

 

“Allah’ın tecellisi; insanın düşüncesinin ucundadır gerçeğinden hareketle; nasıl bir yaşam istiyorsak biz belirliyoruz, neyi tercih ediyorsak biz karar veriyoruz.

 

Gerçekçilik, Amaç, Hakimiyet, Yargı, Güven ölçülerine göre şekillenmeyen düşünceler toplumu kişiliksiz yapar. Öyleyse, düzeltmeye ilk kendimizden başlayalım. Ekonomi de düzelir, hayata dair her konu da düzelir.

 

Ekonomi Örgünöz: Özden Gazetesi yayınıdır. Şerefli insana yakışan ekonomi modelini ortaya koyar. www.ozdengazetesi.com.tr adresinden temin edebilirsiniz

 


4 0

Diğer Yazıları